Home Uncategorized ההיסטוריה של צמידי גברים ומשמעויותיהם

ההיסטוריה של צמידי גברים ומשמעויותיהם

by cafe777

הקדמה

אני מופתע מהנוכחות של צמידים בהיסטוריה של בגדי גברים. הצמיד העתיק ביותר שנתקלתי בו הוא משנת 2000 לפני הספירה. עם זאת, צמידים כבר היו חלק ממדי האבירים, הלוחמים והלוחמים בנשק ביוון העתיקה.
הם היו אחת מהדרכים הרבות שבהן התבסס מעמדו של אדם כלוחם, והם עדיין אחד הסמלים המוכרים ביותר למעמד זה כיום.
הייתי גם די מופתע למצוא אותם על פרק היד שלי; זה היה בדיוק באותו הרגע שבו הבנתי שאני עונד צמיד לגבר זהב 18 קראט עם אבנים בצבעים שונים. הם כל כך פשוטים ועם זאת כל כך יעילים לגרום ללובש שלהם להרגיש חשוב, בטוח בעצמו ועוצמתי.

ההיסטוריה של צמידי גברים

אני זוכר את הצמידים הראשונים שראיתי אי פעם. הייתי בערך בן 10 או 11 ואבא שלי קיבל שעון חדש והיה צריך למצוא משהו שיתאים לו. אז הוא קנה לי צמיד. צמיד לגבר ! זה לא היה מאוד יקר, אבל.. טוב, זה נראה ממש מגניב, אז קיבלתי את זה.
צמידים היו דבר כל כך גדול בשנות ה-80 ותחילת שנות ה-90; הם עדיין גדולים היום, אבל הזמנים השתנו מאז – אופנה עוסקת יותר בניסיון להיות טרנדי מאשר באיכות/אופנתיות, ואנשים נעשו מודעים יותר לגבי הכספים שלהם. אז למה שנחשוב שלהשיג שעון עם צמיד לגבר זה משהו חמוד ושונה?
כך גם לגבי דברים אחרים שהפכו מרגילים ל”שגויים” (ביטול בקבוקי פלסטיק ממי השתייה). זה נראה לי כל כך מוזר בזמנו שההורים שלי קנו לי אחד כזה. אבל עכשיו? זה נורמלי לחלוטין (גם אם כל זה משתנה).
אני חושב שחלק מזה קשור למה שאנשים רוצים בימינו – הם רוצים להיראות אחרת, לא רק להיראות זולים/אופנתיים/מגניבים, אלא גם להיות שונים באיזשהו אופן (אני אוהב כשאנשים אומרים שהם “מועצמים” מהמוצר שלהם – זה אומר שהם מרגישים שהם יכולים לעשות משהו שונה). זה תמיד היה נכון באופנה; ישנן דרכים רבות שבהן אתה יכול ללבוש בגדים מבלי שהם יהיו משעממים או מתאמצים יותר מדי. גם אם אתה לא אוהב את הבגדים שלך מיד, אתה יכול להחליף אותם די מהר. אותו דבר לגבי צמידים – אתה לא צריך לדאוג לאבד אותם כי אנשים ירצו להחליף אותם מדי פעם (ישנן אפשרויות רבות לשמור על פרק כף היד שלך רענן ונוח).
זה גם היה מעניין שאבא שלי קנה לי את הצמיד מאוחר יותר: כנראה בגלל שהוא חשב שזה יהיה נחמד בשבילי לראות כמה זה יכול להיות אופנתי כשמישהו אחר עונד אותו – וזה ברור שגם הסתדר!

הסוגים השונים של צמידים לגברים

ללא קשר לסוג הצמיד שאתה עונד, הנה קצת היסטוריה כדי להתחיל.
הצמיד הידוע הראשון נוצר בהודו בסביבות 4000 לפני הספירה. הוא שימש כאות ידידות והועבר מאדם לאדם. הצמיד הידוע הבא הגיע ממצרים מתישהו בסביבות שנת 2500 לפני הספירה. זה היה סמל של הפרעונים, ואפשר היה לענוד אותו על זרועם או צווארם כאביזר לגלימותיהם.
הבא הוא בערך בשנת 1600 לפני הספירה כאשר הבגדים היווניים הגיעו לצפון אירופה: צמידים קטנים היו פופולריים למטרות דקורטיביות כמו גם לקישוט של שרוכים ומחוכים.
בסביבות שנת 1000 לפני הספירה, תכשיטים נקשרו לתרבויות שלבשו בגדי פשתן, כולל הרומאים (ראה מאמר זה על האימפריה הרומית), יוונים וערבים. ליוונים הקדמונים הייתה מסורת של ענידת צמידים העשויים מאבני נהר (דפוס נפוץ מאוד בתקופה זו). הם גם עוטרו לעתים קרובות בדוגמאות גיאומטריות כמו הקשר הלידי או תפר הפיוט (שאפשר לראות ביצירות רבות כיום). גם הרומאים אימצו מנהג זה, במיוחד כאשר יצאו למסעות צלב במטרה לגייס כסף במהירות (בתמורה היו לענוד תכשיטי זהב יפים).
מצד שני, תכשיטים יווניים לא המריאו עד בערך 400 לפני הספירה בגלל שני גורמים: 1) לא היה הרבה כסף על כף המאזניים; 2) לסוחרים אירופאים לא הייתה גישה למטבעות יווניים עד המאה הרביעית לספירה, שכן התשלום נעשה תמיד באמצעות עסקאות חליפין.
דבר נוסף שקרה בסביבות 1000 לפני הספירה הוא שצצו סגנונות חדשים: במקום להשתמש בזהב ובכסף, אנשים התחילו להשתמש בברונזה במקום – מה שאומר שהוא קל וזול מזהב אבל עדיין היה בעל משקל וערך דומה לזהב. זה מה שאיפשר את צמידי הברונזה; ניתן היה להשתמש בהם להחלפה עם זהב מבלי לשנות אותם (מכיוון שלא היה מספיק מקום עבור אבזם נפרד).
בסביבות שנת 500 לספירה – לאחר נפילת רומא – החלו סוחרים אירופאים לייבא צמידי ברונזה מאפריקה – מה שמסביר מדוע צמידים אלה הפכו כל כך פופולריים בקרב אנשים שחורים בתקופת הרנסנס (ומדוע הם עדיין כל כך פופולריים היום בקרב אנשים שחורים שמביאים אותם לעבודה) . זמן קצר לאחר שהאירופאים החלו לענוד אותם, הם גם אומצו על ידי אמריקאים, שם הם כונו “טבעות ורודות” או “טבעות חיתול” – וזו אולי הסיבה שאנשים קוראים להן “na”

ppy rings” היום!
הנה דוגמה:

המשמעויות של צמידים לגברים

ההיסטוריה של צמידי גברים ומשמעויותיהם נמשכת כבר אלפי שנים. הדוגמה המוקדמת והבסיסית ביותר היא כתב יתדות שראשיתו בשנת 3200 לפני הספירה. (לפני תחילת ההיסטוריה המתועדת, כלומר). זהו הטקסט העתיק ביותר הידוע שמזכיר צמידים, אבל זה רחוק מההתייחסות המוקדמת ביותר אליהם.
אבל אנחנו לא צריכים לחזור כל כך רחוק כדי למצוא שימושים משמעותיים יותר בצמידים (וב”משמעות” אני מתכוון לפחות לבני כמה מאות אלפי שנים). למשל, צמידים שימשו כצורה של “טקס” בתרבויות שונות במשך אלפי שנים; הם גם הפכו לחלק ממיתולוגיות שונות (יוון העתיקה ורומא הן דוגמאות ספציפיות); והם נקשרו לכוחות מאגיים שונים, מנסים ריפוי ועד אלמוות (ראה “המבט המיסטי” בגיליון זה). בנוסף, היו הרבה אנשים שלבשו אותם כסמלי סטטוס במשך מאות או אפילו אלפי שנים מבלי שאף אחד באמת הבין למה הם מתכוונים.

 איך לענוד צמידים לגברים

זה דבר מצחיק שאנחנו משתמשים במונח “זהות מוטעית” כדי לתאר את תופעת ענידת הצמידים. עד היום חשבו שגברים אינם מסוגלים לעשות זאת. זה היה סבל מביש, אנשים שניסו להיראות “חכמים” על ידי לבישת משהו שלא היה לו שום תפקיד (חוץ מלספר לבנות שהם חמודים). כיום, חברות מסוימות מייצרות צמידים שאכן גורמים לך להיראות חכם. בימים אלה, ניתן לקנות אותם בחנויות כלבו כמו גם בבוטיקים יוקרתיים. ולא רק לגברים. הן משווקות גם כלפי נשים ובני נוער, שרוצות מראה ייחודי משלהן אבל לא רוצות לשלם על כך את המחיר (כמו שמלות יוקרה או נעלי מעצבים). זה שונה מאוד מהאופנה עצמה; הוא דומה יותר לתכשיטים ושעונים – אין לו שום תפקיד מלבד המשיכה האסתטית שלו.
זה מעניין כי זה מראה כיצד זהות המותג אינה עוסקת לעתים קרובות בתפקוד אלא בתפיסה. אם אתה חושב על המוצרים שלך כ”מותגים” (כלומר, כלוקחים חלק במערך של מוסכמות תרבותיות), אז אתה יכול לראות כיצד קטגוריית המוצרים החדשה הזו משתלבת בקונספט הזה: מה שהלקוחות תופסים לגביהם יקבע אם או לא. הם קונים אותם. כך גם לגבי מותגים באופן כללי: אם המיתוג שלך נראה זול ודביק, סביר להניח שתאבד לקוחות שתופסים אותו כקלאסה (חשבו על אפל והכישלונות הרבים שלה עם האייפוד לעומת הצלחתו עם האייפון). אבל אם המיתוג שלך נראה נחמד ויקר, אז הלקוחות הפוטנציאליים שלך יתפסו שיש להם השקעה במותג שלך; הם עשויים אפילו לקנות מוצרים על סמך זהות המותג שלהם (חשבו על נייקי נגד אדידס). אם חברה יכולה להשיג את המותג שלה נכון, אז אין הגבלה על כמה רחוק היא יכולה להגיע עם השיווק – אפילו בשלב מוקדם כשאין בו הרבה כסף עדיין!
אני צריך לציין כאן שאחת הסיבות לכך שאנשים לא עונדים צמידים היא שהם לא נוחים – דקיקים או מסורבלים ככל שיהיו – מכיוון שהם נוטים להגביל את התנועה ולגרום להם להרגיש מודעים וחסרי ביטחון כאשר הם לובשים משהו שאינו מתאימים למדי למבנה הגוף שלהם (או לפחות לא לפי הציפיות שלהם). דרך טובה יותר תהיה להשתמש במשהו נוח יותר כמו שרשרת או רצועת שעון: אין דבר כזה “בדיוק”.

הצמידים הטובים ביותר לגברים

לתכשיטי גברים יש היסטוריה ארוכה, החל מצמידים ושרשראות תוצרת הודו. הצמידים עליהם גדלתי שימשו לא רק להתחממות אלא גם כמתנה מחברים שבאו לבקר אותנו ממקומות אחרים בהודו. כיום, צמידי גברים פופולריים באזורים רבים ושונים של העולם. למה זה? התשובה פשוטה: תכשיטי גברים הם דרך לגברים לבטא את עצמם באמצעות שימוש בידיים ובגוף. בתרבויות רבות ברחבי העולם, במיוחד באסיה ובאירופה, גברים נחשבים בדרך כלל לדמויות פסיביות וחלשות שלעתים קרובות אינן מחפשות את תחומי העניין שלהן (למעט באלה המיניים). ככזה, סביר להניח שגברים ילבשו אביזרים לנשים (כגון עגילים ושרשראות) ולא את אלה האישיים שלהם. אפשר להבין את זה כביטוי לגאווה גברית ולקביעה עצמית, אבל אפשר לראות בזה גם ניסיון להיראות כמו נשים למען יתקבלו על ידן (ולכן יש הבוחרים ללבוש אביזרים לנשים).
כפי שניתן לצפות מסיפור המוצא הזה, כתוב די הרבה בנושא: מקורות תכשיטי גברים – ויקיפדיה
תכשיטי גברים – ויקיפדיה
תכשיטי גברים – ויקיפדיה
ההיסטוריה של צמידי גברים ומשמעותם – ראיון עם טימו בק, Artisan Jewelry Co. Ltd
מאמרי היסטוריית צמידים – תמונות של גברים עונדים צמידים כדי להראות כבוד לנשים – משך: 2 דקות 25 שניות אם אתה רוצה מידע נוסף על איך גברים מתלבשים או איך הם מראים את הגבריות שלהם, כדאי שתקרא את המאמר שלנו בנושא זה במקום זאת!

מסקנה

לאלו מכם שעוקבים אחרי 

לזמן מה, אתה בוודאי מודע לכך שאני מעריץ גדול של הצמיד. זו הייתה אחת הרכישות הגדולות הראשונות שלי בימים הראשונים, והיה לי אותה איתי בעבודה עד לפני הרבה יותר משנתיים. זה גם היה אחד התכשיטים הראשונים שלי.
עם הזמן, הבנתי שיש בצמיד הרבה יותר מאשר רק לקשור אותו במקום שרשרת. יש יותר שיחה על זה מאשר על כל תכשיט אחר. ולא רק אנחנו הגברים מתעניינים בהיסטוריה; נשים מייצרות צמידים במשך מאות שנים, אבל הם היו בעיקר טריוויאליות: חרוזים ושרשראות שלא עושים הרבה מלבד לשמש כקישוט (כמו הצמיד הפשוט הזה).
לצמיד זה יש גם ערך סנטימנטלי וגם ערך פיננסי. זה גם חלק מתיק העבודות האישי שלי – אני לובש את זה כחלק מהמדים שלי (זה מדהים ו-IMO גורם לי להיראות כמו אידיוט כשאני לא לובש את זה). והכי חשוב, זה מזכיר לי לשים לב לאופן שבו ההיסטוריה של צמידי גברים חושפת אמיתות חשובות לגבי האופן שבו אנו מבינים ומתקשרים עם נשים במקום העבודה כיום:
ראה מה אתה חושב שיבוא אחר כך?

Related Articles

Leave a Comment

תרצה שמנהל מכירות יחזור אליך?