איל טל - 24 ק"ג "לא הרגשתי רעב"

 

eyal-talלפני 3 שנים הגעתי לתוכנית, בקיץ 2009. הגעתי סמוך לגיל 50 והבנתי שצריך לעשות מעשה. אני מכיר את גילה, מייסדת תוכנית "שובל", כבר הרבה שנים, ואני מאוד מעריך אותה. היא ניסתה לשכנע אותי כל הזמן להצטרף לתוכנית "שובל" וכשראיתי את תוצאות הבדיקות הרפואיות שלי הבנתי שאני צריך להגיע.

"התחלתי לבד, בדיאטה לא מקצועית במשך חודשיים. הורדתי לחם, ממתקים, שטויות, עוגות וירדתי קצת. אבל זה לא אומר שאכלתי בריא. הלכתי רעב כל היום. אחרי שנשברתי הגעתי לגילה והתחלתי לעבוד בצורה הרבה יותר מקצועית. המעקב והכלים שקיבלתי בתוכנית "שובל" גרמו לי לשנות את הרגלי התזונה שלי, ועקב כך גם את הרגלי התזונה של הבית: כל הבית החל להיות רווי במוצרים "מדוגלים" (שיטת הדגלים של שובל) כדגומת מוצרי חלב וגבינות עם אחוזי שומן נמוכים יותר, קמח לבן הפך לקמח מלא, הרבה ירקות ועוד.

ואיך בני המשפחה הסתדרו עם התפריט החדש בבית?

"זה היה בסדר גמור, עשה סדר לכולם. כמובן שהתפשרנו כי יש עוד בני בית וכן השארנו פיתויים למיניהם, אבל כן הורדנו כמויות. עברתי לאכול בצורה יותר מסודרת: ארוחת בוקר, צהריים, אחה"צ, ערב, בלי "הפרעות" בין הארוחות. אשתי גיבתה אותי בבישול ואפייה שתואמים לצרכים החדשים. הבקשה הראשונה שלי מאשתי היתה להפסיק לאפות, כי היא אופה מעולה, ומשמין. בסופו של דבר אני חושב שהמשפחה מאוד עזרה לי, והתמיכה של בני המשפחה הפכה את התהליך לאף יותר פשוט ומהנה.

"בסה"כ ירדתי 24 ק"ג במשך שנתיים, ירידה הדרגתית, מבוקרת, לא ב"בום" וגמרנו. מאז שסיימתי אני משתדל לשמור על אותו משקל, התחלתי גם במקביל לעסוק יותר בפעילות גופנית: אני רוכב לפחות פעמיים בשבוע על אופניים. חלק מהערך המוסף של תוכנית שובל הוא גם המעקב והקשר האישי, שעוזרים לי מאוד לשמור על עצמי."

24 ק"ג זה הישג מרשים. מה נתן לך מוטיבציה להמשיך ולרדת במשקל?

"היתה נקודת שיא בתהליך הירידה במשקל, בה הבן שלנו טס לפולין." אמרה עדינה, אישתו של אייל. "כשהגענו לשדה התעופה ושקלנו את המזוודה שלו, ששקלה 17 ק"ג, ניסיתי להרים אותה, ואז באתי לאייל ואמרתי לו: "אייל, בוא ותרים את המזוודה"" "וכשהרמתי אותה פתאום הבנתי שאת כל המשקל הכבד הזה אני בעצם הורדתי מעצמי!" הוסיף אייל.

"עדינה: "אחר כך כשסיפרתי את הסיפור לשכן, הוא אמר שהפוטנציאל הזה תמיד היה בראש שלו, ובעקבות הסיפור הזה ש"הפיל לו את האסימון", הוא הצטרף גם הוא הצטרף לתוכנית "שובל". בכלל, מאז שאנשים בשכונה ראו אותי המון הצטרפו לתוכנית ונהנים."

"מכל מקום, היום אני נמצא במקום שבו יש לי תובנות חדשות, אני בכושר גופני שלא הייתי בו עשרות שנים, אני עוסק בפעילות פיזית מאתגרת וכיפית, ואני דואג לשמור על תוכנית תזונה מאוזנת, לא אשקר ואגיד שללא קשיים, אך בהחלט בהצלחה רבה.

איך אתה שומר על המשקל לאורך זמן?

"כשעשיתי דיאטה לבד, הייתי רעב כל היום. תחושת הרעב היא מאוד קשה. כשהגעתי לגילה, הכלים שקיבלתי נתנו לי לשמור על תפריט תזונה, באמת בלי להיות רעב! לא הייתי רעב. ברגע שאתה מחליט שאתה שומר על התוכנית אז היא לכל החיים. ואין פה הנחות. אבל כמו שאמרתי, תחושת הרעב לא היתה. התוכנית נתנה לי כל מיני רעיונות איך "לפנק את עצמי:" ועדיין לשמור על הערך הקלורי. ארגז הכלים הזה ליווה וימשיך ללוות אותי כל החיים. תודה. 

Share